Sprawozdanie z odbytej wycieczki

Sprawozdanie z wycieczki UTW do stolicy w dniu 14.10.2016 – Prezes Janina Suska

W dniu 14.10.2016 roku Słuchacze UTW wyjechali na wycieczkę integracyjną do stolicy w celu zapoznania się z historią Powstania Warszawskiego, jak również w planie wycieczki było odwiedzić groby ofiar z katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.W autokarze zapoznałam słuchaczy z historią powstania muzeum – podałam krótką informację o powstaniu muzeum. Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte w przededniu 60 rocznicy wybuchu powstania w dniu 31 lipca 2004 roku. Muzeum jest wyrazem hołdu Warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę w roku 1944. Ekspozycje w Muzeum przedstawiają walkę i codzienność powstania na tle okupacji.

W załączeniu (wśród zdjęć z wycieczki) przedstawiam materiały : „Biuletyn informacyjny wydanie codzienne z dnia 02.08.1944” , „Odezwy do Polaków”, „Niemcy w Warszawie” , bilet wstępu do Muzeum.

Następnie wycieczka udała się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach – odwiedziliśmy groby ofiar z katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, zapaliliśmy znicze – kilka chwil zadumy nad wielką tragedią. Zrobiliśmy zdjęcia pamiątkowe przy pomniku, na którym są nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy. Odwiedziliśmy groby powstańców. Wróciliśmy do autokaru i przyjechaliśmy do naszego miasta Żyrardowa. Pogoda była słoneczna, wymarzona i czas na odwiedziny zmarłych przed ich Świętem uzasadniony.