Wędrówki Łowickie

Wykład w terenie dnia 10 maja 2017 roku pod tytułem „Wędrówki Łowickie” – Skanseny Maurzyce, Sromów – wykład prowadziła pani Barbara Rzeczycka – etnograf.

Słuchacze UTW wyjechali dużą grupą – dwoma autokarami na spotkanie i zapoznanie się z historią Ziemi Łowickiej.

mapka

Pierwszy skansen, który zwiedzaliśmy to Maurzyce. Skansen ten położony jest w odległości 7 km od Łowicza, gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Znajduje się tutaj około 40 obiektów, które prezentują, charakterystyczne dla wspomnianych okresów, wnętrza i sposoby ich dekoracji. Nad skansenem góruje drewniany kościół z Wysokienic datowany na  1758 rok. Obecnie nadal odprawiane są tam msze.

Skansen Sromów – Muzeum Ludowe rodziny Brzozowskich założone przez rzeźbiarza Juliana Brzozowskiego. Muzeum znajduje się 8 km od Łowicza. W czterech pawilonach pokazanych jest około 600 drewnianych figur, z czego mniej więcej 400 to figury ruchome. Figurki tworzą tematyczne sceny np. : narodziny Jezusa, procesja Bożego Ciała, jadące wozami łowickie wesele czy też Króla Jana III Sobieskiego na czele husarii. Pokazana jest praca na wsi i wesele wiejskie.

Udany wykład – Słuchacze zadowoleni – były zdjęcia i podziękowania.

Prezes Janina Suska